Magdalena Olsson och Jonatan Ståhl avslutade skidorienteringssäsongen på bästa sätt. EM-guld på långdistans och totalseger i världscupen för bägge två.

Bild: Johan Trygg

23.03.2025

Världscupseger och EM-guld på långdistans till Magdalena Olsson och Jonatan Ståhl

Skidorientering
Sverige avslutar EM i skidorientering på ett suveränt sätt. Magdalena Olsson och Jonatan Ståhl vinner långdistansen och tar därmed hem totalsegern i världscupen. Det blir också svenskt guld och silver på JVM genom Nelly Mårtensson och Maja Lundholm samt UEM-silver till Iris Bergkvist.

Sverige har haft ett fantastiskt mästerskap i Posio, Finland. Långdistansen som avslutade mästerskapet i dag var ett riktigt kraftprov och Magdalena Olsson och Jonatan Ståhl klarade det bäst.

– Det här var säsongens huvudmål, säger en utpumpad med glad Jonatan Ståhl strax efter målgång.

– Jag hade ingen bra känsla på medeldistansen i går. Jag är väldigt glad att kunna vända det.

Hur var banan och loppet?
– Det var långt, tufft och jobbigt. Några rejäla långsträckor men där bestämde jag mig ganska tidigt hur jag skulle åka. Då var det bara att trycka på.

Vid åttonde kontrollen kom Jonatan i kapp bulgaren Belomazhev två minuter.

– Det var efter en halvtimmes åkning. Han låg i rygg på mig efter det, berättar Ståhl.

I mål hade bulgaren andra tid men blev diskad för att ha missat att stämpla vid kartbytet.

Förstod du på upploppet att du åkte mot guld?
– Nej, jag var så stum där och så ropade mamma ”flagga” men den vågade jag inte ta.

Jonatan Ståhl på väg mot guld på EM långdistans och totalseger i världscupen. Bild: Johan Trygg.

Ståhl slängde sig på marken och blev omkramad av tränaren Håkan Löfström.

Hur värderar du guldet?
– Högst i karriären, självklart. Målsättningen var att köra hem totala världscupen och att komma på pallen. Att nu ta guldet var ännu större, säger Ståhl.

Jonatan Ståhl får stora kramen av tränaren Håkan Löfström direkt efter målgång. Bild: Johan Trygg.

Läget att ta hem totalen öppnade sig när Norges Jörgen Baklid missade mästerskapet på grund av brutet nyckelben. Men inget var klart på förhand och Ståhl levererande på topp när det gällde som mest.

De svenska herrarna svarade för en stark laginsats med fyra åkare till bland de elva bästa: Gustav Nordström (7), Rasmus Wickbom (8)
Gustav Johnsson (9) och Isak Lundholm (11).

På lördagens medeldistans slutade Magdalena Olsson nia men i dag var hon tillbaka högst upp på pallen igen. Segern tog hon drygt två minuter före Anna Ulvensöen, Norge, som hon åkte ikapp och förbi. Magdalena vinner också totala världscupen för andra året i rad.

Dagerns långdistans var helt i Olssons smak.

– Jag blev väldigt glad när jag såg banan, att den skulle passa mig, säger hon och fortsätter:

– En rejäl långdistans, kuperat, rejäla vägval. Det handlade mycket om att välja ett vägval och sedan gneta på.

Hade du en bra känsla hela loppet?
– Ja, en jättebra känsla från start till mål, och grymma skidor. Jag tackar vallarna för det.

Magdalena Olsson skejtar mot långdistansguld och totalseger i världscupen. Bild: Johan Trygg.

Hur värderar du segern i dag?
– Det här är vad skidorientering är för mig i alla fall. Det är huvuddistansen. Långdistans med individuell start. Tyvärr åker vi det inte så ofta längre. Det här är det häftigaste att få vinna så jag värderar det väldigt högt.

För Frida Sandberg blev det medalj för andra dagen i rad. I går silver och i dag brons. Frida var 18 sekunder bakom tvåan Ulvensöen.

– En kul bana där jag försökte vara noggrann hela tiden och kolla in vägvalen. Jag tror att jag tog bra beslut överlag, säger Sandberg och fortsätter:

– Ett bra resultat och kul att ta medalj på lången, den tunga distansen.

– Jag såg Maria Hoskari som startade två minuter före efter cirka en halvtimme. Det gav lite boost under loppet.

Frida han till och med njuta och av de fina förhållandena under banan.

– Det var så fint i skogen så jag nästan glömde bort att jag var ute och tävlade ett tag, säger Frida med ett stort leende.

Frida Sandberg ger järnet i sista backen och grejar brons på långdistansen. Bild: Johan Trygg.

Alla åkare var lyriska över den fina skidorientering som arrangören i Posio i finska Lappland bjöd på. Mycket snö, många spår, svår orientering och sol och kallgrader varje dag.

På JVM blev det dubbelseger för Nelly Mårtensson och Maja Lundholm. Mårtensson var tillbaka som vinnare efter ett mindre lyckat lopp i går.

– Jag var så nervös innan att jag mådde illa. Men jag snackade med coachen Håkan (Löfström) och värmde upp i lugnt tempo och fick ur nervositeten. Sedan tog jag det lugnt i orienteringen, berättar Mårtensson.

Vad säger du om banan?
– Den var riktigt tuff och jag känner att jag tjänade på min åkning i dag. Jag kunde ligga på. Taktiken var att bara välja ett vägval och köra på det. Det var verkligen utmanande vägvalssträckor.

Nelly Mårtensson mot andra individuella guldet på JVM. Bild: Johan Trygg.

Mattias Larsson har gjort ett toppenmästerskap med guld på sprinten och silver på långdistansen i dag. Mattias var dryga minuten bakom vinnaren Pyry Riissanen, Finland.

– En kul och utmanande bana. Jag är nöjd med mitt genomförande, jag hade inga bommar och överlag tog jag bra vägval, berättar Larsson.

Mattias Larsson spurtar mot JVM-silver på långdistans. Bild: Johan Trygg.

På ungdoms-EM gjorde de svenka tjejerna en fantastisk laginsats med alla fyra åkare topp sex.

Iris Bergkvist åkte hem en silverpeng efter tre raka guld på sprintstafett, sprint och medel.

– Jag var trött i både huvudet och kroppen. Det handlade om att försöka hålla fokus. Jag hade gärna haft en vilodag. Men alla är ju lika trötta. Loppet var bra i dag och jag är grymt nöjd med mästerskapet. Jag trodde inte det skulle gå så här bra innan.

Iris Bergkvist har tagit tre guld och avslutade med silver på långdistansen. Bild: Johan Trygg.

Resultat EM/JVM/UEM långdistans

Damer:
1. Magdalena Olsson
3. Frida Sandberg
5. Ella Turesson
11. Anna Aasa
14. Alicia Bergkvist

Herrar:
1. Jonatan Ståhl
7. Gustav Nordström
8. Rasmus Wickbom
9. Gustav Johnsson
11. Isak Lundholm
32. Jonas Carlsson
37. Simon Eriksson
Anderi Lamov, DNF

Komplett resultat senior

Slutställning världscupen 2025

Damjuniorer:
1. Nelly Mårtensson
2. Maja Lundholm
5. Sofie Karlsson Holmer
7. Minna Turesson
19. Liv Pauler
22. Selma White

Herrjuniorer:
2. Mattias Larsson
13. Ludvig Eggöy Markhester
19. Olle Hamberg
21. Melvin Löfgren
24. Elias Nyqvist
29 Frode Montelius Risberg

Komplett resultat junior

Damer ungdom:
2. Iris Bergkvist
4. Ida Pauler
5. Molly Boman
6. Hanna Rydesäter

Herrar ungdom:
9. Gustav Mattsson
10. Erik Maripuu
14. Viggo Johansson 

Komplett resultat ungdom

Jonatan Ståhls väg till EM-guld.
 

Bildtext toppbild: Magdalena Olsson och Jonatan Ståhl avslutade skidorienteringssäsongen på bästa sätt. EM-guld på långdistans och totalseger i världscupen för bägge två. Bild: Johan Trygg.

Relaterade nyheter

Stort svenskjubel efter seger i världscupens nationstävling.
Storslam för Sverige i skidorienteringsvärldscupen
Frida Sandberg, Ella Turesson och Anna Aasa fixade en svensk trippel på EM medeldistans.
Svensk succétrippel på EM i Finland
Magdalena Olsson och Ella Turesson med guld och silver efter sekundstrid på EM-sprinten.
Fortsatt svenskt medaljregn på EM i Finland
Jonatan Ståhl och Magdalena Olsson med guldmedaljerna. Till vänster Finlands Niklas Ekström och Amanda Yli Futka. Till höger Norges Anna Ulvensöen och Styrk Kamsvaag.
Guldstart för Sverige på EM i Finland