Uppskattat 100-årsfirande på Swedish League-arenan
04.05.2019

Uppskattat 100-årsfirande på Swedish League-arenan

Orientering
I samband med lördagens Swedish League-deltävling i Nacka uppmärksammades att det var 100 år sedan den första officiella tävlingen arrangerades – alldeles i närheten av den plats där dagens tävling avgjordes.

I den här artikeln kan ni se tre bilder från jubileumsdagen i Fisksätra. I kommande nummer av Skogssport blir det fler foton.

På det hela var det ett väldigt lyckat firande, tycker Svenska Orienteringsförbundets chef Susanne Söderholm.

- Det blev mycket trevligt, många har varit och kikat i vårt tält och även media har intresserat sig för vårt jubileum. Jättekul, säger Söderholm.

- Firandet kommer att fortsätta hela året och bland annat hoppas vi på många trevliga möten på O-Ringen i Kolmården!

På 100-årsfirandet hölls tal både av SOFT:s ordförande Inge Blomberg (mitten) och av RF-basen Björn Eriksson (till höger).

Många intresserade sig för de historiska bilderna och utställningen av gammal utrustning.

Relaterade nyheter

På lördag drar Stafettligan i gång med Måsenstafetten. Bilden från damstarten på Stafettligans deltävling i Örebro förra året.
Stort och starkt startfält när Stafettligan startar med Måsenstafetten
En tallrik skog är vad som väntar när SM Ultralång avgörs i Bråvikenterrängen den 30 mars
Ultralång SM: långa banor i lättlöpt terräng väntar
1DX 5439
Dags att ansöka om nationella tävlingar 2026
NTNUI-löpare stämplar vid en kontroll i mörkret på Tiomila i Skellefteå 2023.
Tiomila arrangeras i Tranås 2026