Svensk Orientering logotyp
25.10.2022

Tove Alexandersson tvingas avstå Trail-VM

Orientering
Det blir ingen VM-medalj i en femte sport för Tove Alexandersson. En skada tvingar henne att stanna hemma i stället för att tävla i Trail-VM i Thailand nästa vecka.

Tove Alexandersson var uttagen till den svenska truppen till Trail-VM i Thailand som börjar nästa vecka. Men efter ännu en framgångsrik orienteringssäsong sätter hälseneproblem käppar i hjulet.

- Tove vill vara väl förberedd och ha tränat ordentligt mot VM, nu har hon inte kunnat springa så långt och kuperat på grund av hälarna. Det har dock fungerat att springa orientering, säger Toves pappa Sven Alexandersson till Trailrunning Sweden.

Tove Alexandersson kommer i stället att inledningsvis träna längdskidor för att därefter satsa på skidalpinism. Fokus för vintern är VM i skidalpinism som avgörs i Spanien i februari.

Bild: Kristina Lindgren

Tove Alexandersson under EM i långdistans 2022.

Relaterade nyheter

Löpare springer natt-SM
Högt anmälningstryck till natt-SM & Stafettligan #2 som sänds live
Sanna Fasth under världscupstafetten i Finland i höstas där Sanna sprang andra sträckan i segerlaget.
Sanna Fasth njuter av att springa tävling på tävling
 Anton Johansson vid SM medeldistans 2024 där han slutade på sjunde plats.
Anton Johansson mot VM utanför landslaget
En grupp damer springer förbi ett rött hus under Måsenstafetten 2025.
OK Måsen hoppas fler vill arrangera tävlingar: ”Ger mycket tillbaka till klubben”