Tilda Johansson och Simon Hector vann D- och H18
27.09.2014

Tilda Johansson och Simon Hector vann D- och H18

Orientering
Det blev favoritsegrar i den yngsta juniorklassen på SM i medeldistans. Tilda Johansson, Orion, och Simon Hector, Snättringe, vann D- och H18.

Tilda Johansson tog säsongens andra SM-guld när SM i medeldistans avgjordes i Siggefora, Uppland. Tilda inledde bra, men gjorde sedan några misstag innan varvningen.
- Första slingan gick väldigt dåligt, men sedan hörde jag vid varvningen att det bara handlade om sekunder och att de andra hade gjort misstag, berättar Tilda.
Efter en stark avslutning drog Tilda ifrån och kunde vinna med 40 sekunder. Det blev hennes andra SM-guld i år då hon även vann sprint-SM i våras. Pim Hedberg, Skogsfalken, blev tvåa och Hanna Hänström, Täby, trea.

1

I H18 tog Simon Hector från Snättringe sitt sjätte guld i junior-SM.
- Jag försökte inleda ganska lugnt och orientera säkert. Det gick bra hela vägen fram till varvningen. Men på väg till tredje sista tappade jag kontrollen och då blev jag riktigt stressad. Som tur var hittade jag kontrollen ganska snabbt, säger Simon Hector.
Simon var i ledning från start till mål och vann med 34 sekunder före Isac von Krusenstierna, som precis som trean Jesper Svensk även plockade medalj på ungdoms-SM förra helgen.

D18
1) Tilda Johansson, Orion, 30:41
2) Pim Hedberg, Skogsfalken, +00:40
3) Hanna Hänström, Täby, +00:48

H18
1) Simon Hector, Snättringe, 28:35
2) Isac von Krusenstierna, Kåre, +00:34
3) Jesper Svensk, Stora Tuna, +00:58

Relaterade nyheter

På lördag drar Stafettligan i gång med Måsenstafetten. Bilden från damstarten på Stafettligans deltävling i Örebro förra året.
Stort och starkt startfält när Stafettligan startar med Måsenstafetten
En tallrik skog är vad som väntar när SM Ultralång avgörs i Bråvikenterrängen den 30 mars
Ultralång SM: långa banor i lättlöpt terräng väntar
1DX 5439
Dags att ansöka om nationella tävlingar 2026
NTNUI-löpare stämplar vid en kontroll i mörkret på Tiomila i Skellefteå 2023.
Tiomila arrangeras i Tranås 2026