Svensk Orientering logotyp
07.12.2013

Sekundmissar för svenskarna

Orientering
De svenska skidorienterarna var nära fullträff när världscupen fortsatte med medeldistans i nordfinska Ylläs på lördagen. - Flera gjorde bra lopp men vi hade stolpe ut och missade prispallen, berättar coachen Claes Turesson.


Lördagens tävling var en extra insatt tävling som ersättning för cup-premiären i början av veckan, som ströks sedan batterierna i stämpelbrickorna slutat fungera.
I perfekt vinterväder med tio minusgrader och klarblå himmel fick Sverige två femteplatser genom Tove Alexandersson och Peter Arnesson. Båda var tiotalet sekunder från prispallen. För att vara med allra högst upp krävdes helt felfria lopp.

På tiobästalistan hade Sverige också Andreas Holmberg och Erik Blomgren.

Tävlingarna dominerades annars av Ryssland genom starka Tatjana Rvacheva och Andrej Lamov, som imponerat stort i inledningen av vinterns världscup.

-­ Det är så pass tufft att gör du något litet misstag så är segerchansen borta. Vi är bra med, men saknade det där sista lilla. Men mina åkare har redan börjat uppladdningen för söndagens sprint. Då vill vi ha någon på prispallen, säger Clas Turesson.

Damer 7,8 km:
1) Tatjana Rvacheva, Ryssland 29.42
2) Yaliya Tarasenka, Ryssland + 37
3) Sonja Mörsky, Finland + 49
5) Tove Alexandersson + 1.09
13) Magdalena Olsson + 2.35

Herrar 9,5 km:
1) Andrej Lamov, Ryssland 30.19
2) Lars Moholdt, Norge + 21
3) Hans Jörgen Kvåle, Norge + 23
5) Peter Arnesson + 1.00
9) Andreas Holmberg + 1.15
10) Erik Blomgren + 1.26
13) Erik Rost + 1.32

Arrangörens hemsida: http://ensilumenrastit.fi/en/

Relaterade nyheter

På lördag drar Stafettligan i gång med Måsenstafetten. Bilden från damstarten på Stafettligans deltävling i Örebro förra året.
Stort och starkt startfält när Stafettligan startar med Måsenstafetten
En tallrik skog är vad som väntar när SM Ultralång avgörs i Bråvikenterrängen den 30 mars
Ultralång SM: långa banor i lättlöpt terräng väntar
1DX 5439
Dags att ansöka om nationella tävlingar 2026
NTNUI-löpare stämplar vid en kontroll i mörkret på Tiomila i Skellefteå 2023.
Tiomila arrangeras i Tranås 2026