Svensk Orientering logotyp
25.10.2018

Ny seger för Lina Strand

Orientering
I dag avgjordes den tredje etappen i Park World Tour. Lina Strand vann sprinten före Karolin Ohlsson och på herrsidan blev Jonas Leandersson tvåa, bakom segrande Colin Kolbe.

De svenska löparna ordnar många pallplatser på tävlingarna i Kina. I dag vann Lina Strand sin andra etapp:

- Det var mestadels en bra insats, jag gjorde ett stort misstag då jag la bort cirka 20 sekunder, men annars var det bra.

Karolin Ohlsson var 13 sekunder efter Strand och Järlalöparen har nu varit tvåa på samtliga etapper. Trea slutade tjeckiskan Tereza Janosikova.

På herrsidan vann tysken Colin Kolbe, blott en sekund före Jonas Leandersson, som i sin tur var 15 sekunder snabbare än belgaren Yannick Michiels.

Albin Ridefelt blev femma och Emil Svensk åtta.

HÄR hittar du alla resultat.

Relaterade nyheter

På lördag drar Stafettligan i gång med Måsenstafetten. Bilden från damstarten på Stafettligans deltävling i Örebro förra året.
Stort och starkt startfält när Stafettligan startar med Måsenstafetten
En tallrik skog är vad som väntar när SM Ultralång avgörs i Bråvikenterrängen den 30 mars
Ultralång SM: långa banor i lättlöpt terräng väntar
1DX 5439
Dags att ansöka om nationella tävlingar 2026
NTNUI-löpare stämplar vid en kontroll i mörkret på Tiomila i Skellefteå 2023.
Tiomila arrangeras i Tranås 2026