Svensk Orientering logotyp
18.12.2014

Haraldsson, 96, och Wyder, 26, vann stor omröstning: "Fantastiskt"

Orientering
Vilka orienterare har stått för årets prestationer? Enligt WorldofO:s stora omröstning handlar det på damsidan om den schweiziska stjärnan Judith Wyder, medan 96-årige svensken Rune Haraldsson tar hem titeln på herrsidan.

På torsdagsmorgonen offentliggjordes resultaten i WorldofO:s stora omröstning och i samband med detta publicerades en längre intervju med respektive vinnare – läs intervjuerna i sin helhet här.

Rune Haraldsson, som i år vann två guldmedaljer på veteran-VM i Brasilien, berättar i intervjun att han tror att utmärkelsen och uppmärksamheten kring hans prestationer kan vara bra för orienteringssporten.

- Det är fantastiskt för sporten – det visar att det är möjligt att tävla även i min ålder. Och så blir det ju lite publicitet kring orienteringen. Det här skulle inte kunna hända i någon annan sport.

Nära 4000 personer världen över röstade och de båda vinnarna hade förkrossande marginal till tvåorna.

29 procent lade sin röst på Haraldsson, medan tvåan Sören Bobach fick 19,5 procent.

Wyder samlade 37,9 procent av rösterna och skuggades närmast av OK Pan Århus som fick 19,2 procent av rösterna.

Relaterade nyheter

Löpare springer natt-SM
Högt anmälningstryck till natt-SM & Stafettligan #2 som sänds live
Sanna Fasth under världscupstafetten i Finland i höstas där Sanna sprang andra sträckan i segerlaget.
Sanna Fasth njuter av att springa tävling på tävling
 Anton Johansson vid SM medeldistans 2024 där han slutade på sjunde plats.
Anton Johansson mot VM utanför landslaget
En grupp damer springer förbi ett rött hus under Måsenstafetten 2025.
OK Måsen hoppas fler vill arrangera tävlingar: ”Ger mycket tillbaka till klubben”